Muzyka w miejscu z niezwykłą historią
Choć zabytkowy pałac w Nawrze wciąż przechodzi gruntowną rewitalizację, jego historia przyciąga miłośników kultury z całego regionu. To właśnie dlatego właśnie tam postanowiono zorganizować koncert na rozpoczęcie wakacji "Fortepianowy początek lata na Szlaku Trzech Pałaców".
Recital odbędzie się w sobotę, 27 czerwca o godz. 16.00 w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej i Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych w Nawrze. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Organizatorami koncertu są Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa w Toruniu oraz Gmina Chełmża.
Pałac odzyskuje dawny blask
Uczestnicy nie będą mogli jeszcze wejść do odrestaurowywanego pałacu. To jednak nic straconego. Organizatorzy wydarzenia przygotowali wystawę pokazującą postępy prac konserwatorskich prowadzonych od kilkunastu miesięcy.
Będzie można zobaczyć m.in. odkryte podczas remontu historyczne polichromie, odtwarzane detale elewacji, odbudowywany Dom Rządcy czy szklarnię. Wszystko jest częścią projektu, którego efektem ma być powstanie Muzeum Ziemiaństwa im. Rodziny Sczanieckich.
Pałac w Nawrze za jakiś czas dołączy do Ostromecka i Lubostronia, współtworząc Szlak Trzech Pałaców, projektu promującego zabytkowe rezydencje w województwie kujawsko-pomorskim.
Przy fortepianie zasiądzie wybitna pianistka
Muzyczną gwiazdą wydarzenia będzie Maria Gabryś-Heyke, pianistka o międzynarodowej renomie, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz kierownik Katedry Muzyki Dawnej i Klawesynu.
Artystka koncertowała m.in. w Japonii, Chinach, Korei Południowej, Stanach Zjednoczonych i wielu krajach Europy. Jest laureatką prestiżowych konkursów pianistycznych oraz specjalistką w zakresie wykonawstwa historycznego. Od lat popularyzuje również zapomnianą polską muzykę fortepianową, nagrywając dzieła, które wcześniej nigdy nie doczekały się fonograficznych premier.
Jej płyty były nominowane do Fryderyków, a sama pianistka wielokrotnie występowała przed światowymi przywódcami, w tym przed cesarzem Japonii Akihito.
Chopin, Paderewski i zapomniane perełki
Program recitalu wypełnią przede wszystkim kompozycje Fryderyka Chopina. Publiczność usłyszy m.in. słynne Fantaisie-Impromptu, Nokturn cis-moll, Poloneza As-dur op. 53 oraz walce i mazurki.
Nie zabraknie także utworów Ignacego Jana Paderewskiego oraz rzadziej wykonywanej twórczości Mariana Sokołowskiego, dzięki czemu koncert stanie się nie tylko muzyczną ucztą, ale także okazją do odkrycia mniej znanych kart polskiej literatury fortepianowej.