Chełmża zmienia zasady parkowania. Od lipca kierowcy nie zapłacą za postój

Już za kilka dni kierowcy w Chełmży przestaną płacić za parkowanie. Rada Miasta zdecydowała o całkowitej likwidacji strefy płatnego parkowania.

Chełmża z dronaChełmża z drona
Źródło zdjęć: © Metropolia Toruńska .pl | Dawid Gulczyński
Katarzyna Kucharczyk

W Chełmży zaparkujemy za darmo

To jedna z największych zmian w organizacji ruchu w mieście od lat. Rada Miasta zdecydowała o całkowitej likwidacji strefy płatnego parkowania. Od 1 lipca z ulic znikną parkomaty, bilety parkingowe i obowiązek wnoszenia opłat za postój. Uchwała została przyjęta zdecydowaną większością głosów – za zmianami opowiedziało się dziesięciu radnych, przeciw był tylko jeden.

Władze miasta przekonują, że nowe rozwiązanie ma ułatwić codzienne funkcjonowanie mieszkańcom, przedsiębiorcom oraz osobom odwiedzającym Chełmżę. Kierowcy nie będą musieli kupować biletów, pilnować czasu postoju ani korzystać z parkomatów.

Samorząd liczy, że bezpłatne miejsca postojowe zwiększą dostępność centrum, ułatwią zakupy i załatwianie codziennych spraw, a także pozytywnie wpłyną na działalność lokalnych przedsiębiorców.

Pojawią się zastrzeżone miejsca parkingowe

Likwidacja opłat nie oznacza jednak całkowitej rezygnacji z zarządzania przestrzenią parkingową. W miejsce dotychczasowej strefy wprowadzony zostanie system zastrzeżonych miejsc postojowych, czyli tzw. kopert. O ich wyznaczenie będą mogły ubiegać się osoby prywatne, przedsiębiorcy oraz instytucje. Wnioski będzie przyjmował Urząd Miasta Chełmży.

Miasto zastrzega, że liczba kopert na danej ulicy nie będzie mogła przekroczyć 25 procent wszystkich ogólnodostępnych miejsc parkingowych. Ostateczną decyzję o ich lokalizacji każdorazowo podejmie burmistrz. Urząd będzie mógł odmówić wyznaczenia miejsca między innymi ze względów technicznych, organizacyjnych lub w przypadku planowanych zmian w organizacji ruchu.

Osoby składające wniosek będą musiały wskazać proponowaną lokalizację, okres korzystania z miejsca (nie krótszy niż sześć miesięcy) oraz numery rejestracyjne pojazdów, które będą mogły z niego korzystać.

Koperta tylko do parkowania

Nowe przepisy szczegółowo określają również zasady korzystania z miejsc zastrzeżonych. Nie będzie można montować blokad parkingowych, ustawiać reklam ani wykorzystywać koperty do prowadzenia działalności handlowej czy magazynowania przedmiotów. Miejsce ma służyć wyłącznie do postoju wskazanych pojazdów. Na użytkowniku będzie natomiast spoczywał obowiązek utrzymania stanowiska w odpowiednim stanie. Oznacza to m.in. konieczność odśnieżania oraz dbania o jego czystość.

W uzasadnieniu nowych przepisów władze Chełmży podkreślają, że celem zmian jest bardziej racjonalne zarządzanie ograniczoną liczbą miejsc postojowych oraz uporządkowanie organizacji ruchu.

Wybrane dla Ciebie