Przedsięwzięcie, którego podjęli się Marek i Jadwiga Czarneccy, jest wyjątkowe w skali światowej fotografii. Niezwykła panorama Torunia powstała jesienią ubiegłego roku. Wykonano ją z około 6,5 tysiąca zdjęć i ostatecznie liczy ponad 168 miliardów pikseli. To absolutny rekord.
Toruń. Powstała rekordowa panorama miasta
– Oglądaliśmy w internecie inne panoramy, widzieliśmy, kto już takie robił. Było to dla nas niesamowite wyzwanie i stwierdziliśmy: dlaczego nie spróbować? – wspominała podczas wernisażu Jadwiga Czarnecka.
Prace nad projektem trwały ponad rok. Czarneccy zrealizowali go z własnych środków i we współpracy z firmą Fuji. Do realizacji przedsięwzięcia konieczne było wykorzystanie specjalistycznych rozwiązań. Jak podkreślił Marek Czarnecki, standardowe programy graficzne nie były w stanie obsłużyć tak dużych plików, dlatego autorzy sięgnęli po technologie wykorzystywane przy tworzeniu zdjęć satelitarnych.
- Znaleźliśmy dwie amerykańskie firmy. Okazuje się, że potrzeba tworzenia obrazów o rozdzielczości półtora miliona pikseli wynika z tego, co robią satelity, tworzenia gigantycznych map i zdjęć – wyjaśnia Marek Czarnecki.
Ogromne zdjęcie Torunia – jak powstało?
Jednym z największych problemów podczas wykonywania zdjęć okazały się warunki w mieście i konieczność zachowania identycznych kadrów.
– Największą przeszkodą było to, że kiedy trafiała się ładna pogoda, zawsze jakaś łódka musiała przepłynąć przez kadr – mówił Czarnecki.
Projekt autorstwa Czarneckich jest absolutnie rekordowy. Jest oficjalnie największą cyfrową panorama w Polsce oraz 7. największą na świecie. To nie pierwszy ogromny sukces Torunian. W 2020 roku także wykonali panoramę Torunia, wtedy 35-gigapikselową. Najnowszy projekt jest jednak pięciokrotnie większy.
– To był prezent dla miasta, dla mieszkańców, dla wszystkich pracujących w mieście i dla tych, którzy przez pandemię nie mogli przyjechać do Torunia – podkreślił Marek Czarnecki.
Największa panorama w Polsce. Gdzie ją obejrzeć?
Dzieło Czarneckich zaprezentowano w 24 czerwca w Fosie Staromiejskiej na toruńskiej starówce. Zaprezentowano wielkoformatową projekcję panoramy na żywo, a pokazowi towarzyszył pokaz filmu o kulisach powstania projektu.
Prace można oglądać w BlackWall Gallery of Photography (ul. Różana 1, I piętro). Odwiedzający mogą zobaczyć wydruk panoramy w skali 8,4x1 m. Te spore wymiary stanowią zaledwie 1 proc. powierzchni oryginalnego cyfrowego pliku. Oprócz rekordowej panoramy prezentowane są inne prace artystów, które nigdy wcześniej nie były publicznie pokazywane. Obejrzeć można także film o powstawaniu projektu.
Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających do 1 sierpnia 2026 roku.
– To projekt z miłości do Torunia i z miłości do panoram. Te dwie rzeczy po prostu się połączyły – podsumował Marek Czarnecki.